Vítejte na webu našeho mini ranče v srdci Českého ráje!
Nabízíme ubytování v roubence na samotě (u lesa) a jízdu na koních v kruhové ohradě.

Iva Trojovská * 606 500 847 * ivatrojovska@gmail.com


Výlet č.14-Z Prackova přes Měsíční údolí a Radostnou studánku

21. prosince 2014 v 22:45 |  Koňské stezky

Km: 8 Čas: 1 hod 20 min

Dnes se na nás na chvili usmálo sluníčko zrovna ve chvíli kdy vyrážíme z Prackova. Rozhodli jsme se dnes vydat do Měsíčního údolí a tím vám přiblížit další skvost Českého ráje a přidat zase další tip na koňovýlet. Projedeme směr Vesec a zhruba v půli cesty odbočíme nad táborem ve Vesci do Měsíčního údolí, ocitáme se tím v úplně jiné dimenzi, však posuďte sami.

Zde pár podrobností o tomto místě:

Měsíční údolí (též nazávané Proskalí) u osady Vesec je kaňon sevřený dvojicí skoněných pískovcových ker. Tvoří jej romantické pískovcové útvary na svazích Kozákova se soutěskovitým vyústěním. Na jeho severním okraji najdeme Babí a Kudrnáčovu pec, jeskyně typu abri, kde bylo doloženo dočasné přebývání člověka mladčí doby kamenné. Z východní strany se nad Měsíční údolí vypíná pískovcový hřeben Hrádek zakončený Drábovnou, uměle vylámanou světničkou ve skále, která měla ve středověku funkci ostrahy při kupecké stezce.

Po tomto romantickém zastavení se vrátíme kousek dolů a kolem tábora lesní cestou pokračujeme dále. Dojedeme na asfaltovou silnici, zde zahneme vlevo a octneme se již na žluté značné turistické cestě. Čeká nás stoupání asi 2km až dojedeme k rozcestníku Pod Radostnou studánkou. Odtud je to již asi jen 300 metrů k Radostné studánce, info zde:

Studánka je od roku 1841 umístěna v kapličce, která je v současnosti ohrazena dřevěným plůtkem. Voda z pramenu o vydatnosti 1,5l./sec zásobuje tři domy v obci. Pomocí trkače dopravuje vodu do Riegrovy chaty na Kozákově, kterou hravě vytlačí o 120 metrů výš. Trkač vynalezl Joseph Michel Montgolfier, jeden ze dvou francouzských bratrů, kteří také zkonstruovali balón Montgolfiéru. V okolí pramene na skalnatém strmém podloží roste buk lesní, javor klen, jasan ztepilý, bříza bělokorá, jeřáb ptačí i smrk ztepilý. V lesním porostu se daří houbám, např. rodu třepenitka.
Od zmíněného rozcestníku je již Prackov coby kamenem dohodil. Čeká nás příjemná lesní, písková cesta dlouhá zhruba 3km a jsme doma :)

Pro více foto klikněte ZDE
 


Aktuální články

Reklama
TOPlist